23 квітня – Всесвітній день книги та авторського права

«Люди, які читають книжки, завжди керуватимуть тими, хто дивиться телевізор».

Всесвітній день книги та авторського права відзначається щорічно 23 квітня, починаючи з 1996 року.  День проголошений на 28-й сесії ЮНЕСКО15 листопада 1995 року є святом авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання.

Рішення  було прийняте з метою просвіти, та подальшого розвитку культурних традицій, а також з урахуванням того, що книги є найвагомішим засобом поширення знань,чудовим винаходом для обміну ідеями за межами людського простору та часу, і  сприяють  мирному будівництву.

 День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних цілей даного свята привернення уваги до культури писемного слова і книговидання, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності.

 Особливістю впровадження такого дня на світовому рівні є усвідомлення книжки як потужної зброї у налагодженні миру й вирішенні соціальних проблем: Книга має сприяти, допомагати і втілювати творчі поривання людини,  її прагнення поділитися власними ідеями і здобутками зі світом, має сприяти діалогу, взаєморозумінню і толерантності.

 Крім того, ЮНЕСКО в межах Всесвітнього дня книги та авторського права виступає за надання рівного доступу до знань та підвищення грамотності населення. Що є одним з важливих аспектів усвідомлення цінності книжки і її незамінності у поширенні знань і формуванні культури.

Одна з традицій Всесвітнього дня книги та авторського права – обрання міста, що на рік стане Світовою столицею книги.

Щороку ЮНЕСКО спільно з міжнародними організаціями, що представляють три напрями книжкової галузі, – Міжнародним союзом видавців, Міжнародною федерацією книготорговців і Міжнародною федерацією бібліотечних асоціацій – обирають Світову столицю книги. Зі свого боку міста, названі книжковою столицею світу, зобов’язані популяризувати книжки і читання та організовувати відповідні заходи протягом року.

  Книжковою столицею світу 23 квітня 2020 року, у Всесвітній день книги та авторського права,  стає столиця Малайзії   Куала-Лумпур.

 Про це повідомляється на офіційному сайті ЮНЕСКО. Куала-Лумпур стане 20-тою книжковою столицею світу.

Зазначається, що це місто було обране через великий акцент на інклюзивній освіті, розвитку освіченого суспільства та доступному читанні для всіх верств населення міста.

З-поміж різноманітних подій та заходів, планується спорудження книжкового міста (The Kota Buku Complex), пасажирів поїздів, покращення цифрових послуг та доступності Національної бібліотеки Малайзії для людей з обмеженими можливостями, а також нові цифрові послуги для 12 бібліотек у бідних районах Куала-Лумпура.

Свого часу, назву Світової столиці книги отримали: Шарджа, ОАЕ (2019), Афіни, Греція (2018), Конакрі, Гвінея (2017), Вроцлав, Польща (2016), Інчхон, Південна Корея (2015), Порт-Гаркорт, Нігерія (2014), Бангкок, Таїланд (2013), Єреван, Вірменія (2012), Буенос-Айрес, Аргентина (2011), Любляна, Словенія (2010), Бейрут, Ліван (2009), Амстердам, Нідерланди (2008), Богота, Колумбія (2007), Турин, Італія (2006), Монреаль, Канада (2005), Антверпен, Бельгія (2004), Нью-Делі, Індія (2003), Александрія, Єгипет (2002) та Мадрид, Іспанія (2001).

Categories: