11 квітня у світі відзначається День визволення в’язнів фашистських концтаборів

11 квітня - Міжнародний день визволення в'язнів фашистських ...

Згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН з 1991 року 11 квітня у світі відзначається День визволення в’язнів фашистських концтаборів. Цю дату було встановлено в пам’ять про інтернаціональне  повстання  в’язнів  найбільшого  концентраційного  табору  –  Бухенвальд.

Саме 11 квітня 1945 року останній в’язень вийшов із його воріт із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”. Після цього хвиля звільнень досягла інших концтаборів – Дахау, Освенціма, Майданека тощо.

 Метою Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів є збереження історичної пам’яті про трагічні події Другої світової війни, що забрала життя мільйонів людей, загиблих у нацистських концтаборах, гетто та місцях примусового утримування.

                Концтабори — це місця уримування великої кількості людей, поміщеної туди за політичними, соціальними, расовими, релігійними та іншими ознаками. Широке розповсюдження вони отримали в роки Другої світової війни і були розташовані, як у самій фашистській Німеччині, так і на окупованих нею територіях.

11 квітня 1945 року в’язні Бухенвальда, дізнавшись про підхід союзних військ, успішно здійснили збройне повстання, обеззброїли і захопили в полон більше 800 есесівців і солдатів охорони, взяли в свої руки керівництво табором. Здійснивши повстання, в’язні Бухенвальда врятувалися від знищення, так як гітлерівська влада напередодні віддала наказ про фізичне винищення усіх полонених.

 Концтабір Бухенвальд був побудований поблизу міста Веймара і почав функціонувати                  з 19 липня 1937 року. За 8 років існування табору, близько 239 тис. осіб були його в’язнями. Спочатку це були німецькі політв’язні, пізніше, в роки Другої світової війни, представники багатьох інших національностей.

          Близько 10 тис. ув’язнених було страчено в Бухенвальді, в тому числі майже 8,5 тис. радянських військовополонених.  За свідченнями науковців в Бухенвальді було закатовано більше 56 тисяч ув’язнених 18 національностей.

Всього на території Німеччини та окупованих нею країн діяло більше 14 тисячі концтаборів.

           За роки другої світової війни через табори смерті пройшли 18 мільйонів чоловікз них – 5 мільйонів, були громадянами колишнього Радянського Союзу.

У 2007 р. Президент України «з нагоди Міжнародного дня визволення в’язнів нацистських концтаборів» відзначив державними нагородами активістів Української спілки в’язнів — жертв нацизму.

Categories: