Щорічно 28 квітня понад 100 країн світу, з метою привернення уваги суспільства і, головне, влади – до проблеми безпеки людини на робочому місці, відзначають Всесвітній День охорони праці.
Це свято започаткувала Міжнародна організація праці (МОП), яка вирішила розширити масштаби своєї діяльності з просування ідеї охорони праці в сучасному суспільстві. Одним з головних аспектів цієї роботи є розробка заходів щодо зниження рівня смертності на виробництві.
Святкування дня охорони праці вперше відбувалося в 2003 році, але ще в 1989 році американські і канадські робочі відзначали День пам’яті на честь загиблих на робочому місці.
Кожен день у світі в середньому близько 5000 чоловік вмирають в результаті нещасних випадків і захворюваності на виробництві, сумарно досягаючи за рік від 2 до 2,3 мільйона випадків виробничого травматизму та професійних захворювань, які призводять до смертності. З цього числа близько 350000 випадків складають нещасні випадки зі смертельним результатом і близько 1,7-2 мільйонів смертей, викликаних роботою зі шкідливими умовами та професійними захворюваннями.
Крім того, щорічно працівники страждають приблизно від 270 мільйонів нещасних випадків на виробництві, які ведуть до відсутності на робочому місці протягом більше 3 днів.
В Україні це свято встановлено відповідно Указу Президента Ющенка В.А. від 18 серпня 2006 р. за № 685/200 і має назву «День охорони праці».
Він проводиться 28 квітня на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та галузей економічної діяльності України.
Метою Дня охорони праці є привернення уваги світової громадськостi до масштабів проблеми та виявлення і усвідомлення фактів про те, на скільки створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню смертності на робочих місцях.
Дотримання Конвенцій і Рекомендацій Міжнародної організації праці (МОП) забезпечує право кожного працівника, на кожному робочому місці на здорові та безпечні умови праці.