11 липня – Всесвітній день народонаселення (World Population Day)

У 1989 році Рада керуючих Програми розвитку ООН (ПРООН) рекомендувала відзначати 11 липня як Всесвітній день народонаселення (рішення ПРООН 89/46). Ведучи відлік від 11 липня 1987 року, коли чисельність населення світу перетнула позначку 5 мільярдів, цей День має на меті загострити увагу міжнародного співтовариства на невідкладності й важливості демографічних проблем, зокрема в контексті планів і програм загального розвитку, та необхідності пошуку шляхів їх розв’язання.

Фонд народонаселення ООН (ФН ООН) – одне з провідних агентств системи ООН, яке надає допомогу країнам, що розвиваються, і країнам з перехідною економікою у сфері репродуктивного здоров’я та народонаселення. Від початку своєї діяльності в 1969 році фонд виділив допомогу країнам, що розвиваються, у розмірі 6 мільярдів доларів. ФН ООН співпрацює з урядовими та неурядовими організаціями у більш ніж 140 країнах світу. Завданням Фонду є також забезпечення успішного проведення країнами світу чергових десятирічних раундів перепису населення.

Станом на 1 січня 2014 року чисельність населення Землі перевищила 7 мільярдів осіб, і буде рости не менше, ніж на 78 мільйонів чоловік щороку. За оцінками ООН, у 2050 році чисельність населення Землі становитиме майже 9 мільярдів осіб.

Однак український внесок у наведену цифру, як передбачають і вітчизняні, і зарубіжні демографи, матиме мінусову позначку. За їхніми розрахунками, кількість населення нашої держави не зросте, а, навпаки, зменшиться на 30–40 відсотків.

Невтішні прогнози, на жаль, мають під собою серйозне підґрунтя. У нас один з найвищих у Європі показник смертності. І, що особливо небезпечно, смертність є стабільно високою серед молоді. Наркоманія, алкоголізм, незбалансоване харчування породжують безліч супутніх їм хвороб. Українське суспільство ніяк не вибереться із затяжних соціальних та демографічних криз. Мільйони наших співвітчизників змушені виїжджати на заробітки за кордон. Чимало з них виконують там найбруднішу, найважчу роботу. У таких умовах розвалюються сім’ї, зазнає найтяжчих випробувань моральний стан цих людей. Молоді родини не хочуть або просто бояться народжувати більше однієї дитини.

XXI століття може стати викликом людству, якого ще не знала світова історія. Всі основні глобальні проблеми людства так чи інакше пов’язані зі зростанням населення планети небаченими раніше темпами. Це негативно позначається на земних ресурсах і навколишньому середовищі, часто зводячи нанівець зусилля, спрямовані на розвиток. Організація Об’єднаних Націй різними способами аналізує співвідношення між населенням і розвитком, роблячи останніми роками особливий акцент на правах жінок і важливості підвищення їхнього статусу, оскільки ця проблема має стати ключовою у досягненні прогресу в соціально-економічному розвитку.

Categories: