Метапневмовірус (HMPV)

Метапневмовірус (HMPV) належить до групи гострих респіраторних вірусних інфекцій, які циркулюють щороку. Після пандемії COVID-19 відновлюється звична для нас епідемічна ситуація з гострих респіраторних вірусних інфекціях, коли з середини листопада, крім грипу, циркулює ще понад 200 вірусів. І метапневмовірус – один з них.

За інформацією державної установи «Кіровоградський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» на Кіровоградщині зареєстровано циркуляцію метапневмовірусу, діагноз підтверджено вірусологічною лабораторією даної установи та референс-лабораторією Центру громадського здоров’я МОЗ України.

В Україні офіційно підтверджено 15 випадків захворювання, але реальна кількість хворих може бути значно вищою. Така ситуація спостерігалась і в минулому епідемічному сезоні 2023-2024 років, так за аналогічний період метапневмовірус виявлено у 24 осіб.

Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом. Метапневмовірус частіше протікає в легкій формі: нежить, кашель, підвищена температура. Порівняно з грипом перебіг метапневмовірусу зазвичай значно легший і дуже рідко виникають ускладнення. Однак можлива й тяжка форма із розвитком дихальної недостатності та виникненням захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів. Здебільшого цей варіант спостерігається серед маленьких дітей, людей похилого віку та пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.

Орієнтовний інкубаційний період становить від 3 до 6 днів, а тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. Метапневмовірус найбільш активний у помірному кліматі протягом пізньої зими та весни.

Стандартні рекомендації ВООЗ щодо зменшення впливу та передавання цілої низки хвороб (грипу, ГРВІ, коронавірусної інфекції, метапневмовірусу) передбачають гігієну рук та практику безпечного харчування:

  • часто мийте руки з милом чи обробляйте дезінфекційними засобами,
  • під час кашлю та чхання прикрийте рот і ніс зігнутим ліктем чи одноразовою серветкою, після чого викиньте серветку та вимийте руки,
  • уникайте близького контакту з усіма, хто має гарячку та кашель,
  • періодично провітрюйте приміщення,
  • якщо у вас підвищена температура тіла, кашель і утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря.

Як запобігти поширенню інфекції:

  • якщо відчуваєте симптоми респіраторного захворювання, обмежте контакти з іншими людьми і використовуйте захисну маску для обличчя (її слід регулярно заміняти/знезаражувати),
  • необхідно дезінфікувати поверхні, яких торкалася інфікована людина.

Слідкуйте за станом свого здоров’я, при проявах симптомів гострого респіраторного захворювання своєчасно звертайтесь за медичною допомогою.

Олександрійське районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

                          в Кіровоградській області