Людяність у пеклі війни: Праведники народів світу

14 травня, з метою вшанування українців, які ризикуючи власним життям та життям своїх рідних, героїчно рятували єврейське населення від переслідування та знищення нацистами в роки Другої світової війни, в Олександрійському професійному аграрному ліцеї для учнівської молоді проведено тематичну виховну годину «Людяність у пеклі війни: Праведники народів світу».

Під час заходу учні дізнались про найбільший у світі «Дослідний центр вивчення Голокосту Яд-Вашем» в Ізраїлі, про українських громадян – рятівників єврейського населення. Серед тих, хто в нашій країні допомагав переслідуваним фашистами людям врятуватись від смерті, були представники різних верств населення та різних спільнот, релігійні діячі, звичайні громадяни. Всі вони за покликом душі проявляли милосердя, гуманність. 2 659 українці, від імені єврейського народу, «Яд-Вашем», удостоєні почесного звання «Праведника народів світу», водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.

Учасники заходу переглянули уривки з документального фільму «Праведники», відео-презентацію «Трагедія Голокосту – найтяжчий злочин проти людства», де йшлося про масові розстріли німецько-фашистськими окупантами людей в «Бабиному Яру», холоднокровним, планомірним знищенням в концентраційних таборах та гетто євреїв, дізнались про неймовірні історії порятунку жертв нацизму українськими громадянами, зокрема родиною Зубкових з Дніпропетровщини дівчинки Нелі Гордон, Катериною Сікорською з містечка Підгайці Тернопільської області двох єврейських підлітків Леона і Доліка Кресселів , Василем Мусійовичем Назаренком з Немирова матері-єврейки та її доньки Беті. Всі вони удостоєні почесного звання «Праведника народів світу». Велику допомогу євреям надавав митрополит Української греко-католицької церкви Андрей Шептицький. У жахливі часи чоловікам та жінкам, за його ініціативи, видавали фальшиві документи, аби ті могли втекти за кордон в Румунію або Угорщину. Митрополит, ризикуючи своїм життям, організував таємне вивезення 2000 дітей євреїв 14 серпня 1944 року. Єврейським дітям виписували фальшиві довідки про хрещення, давали українські імена та розподіляли по дитячих будинках Львова. Подвиг цих та інших праведників народів світу – це приклад людяності, милосердя й самопожертви.

Світлу пам’ять тих, хто став жертвами Голокосту, пам’ять наших співвітчизників, які загинули рятуючи інші життя, увійшовши в безсмертя, присутні на заході, вшанували символічно, випустивши в небо повітряні кульки. Їм всім дуже хотілось жити, радіти, любити, виховувати дітей, та на жаль, не судилось вижити через кривавий нацистський геноцид! Ми повинні про це завжди пам’ятати!

Categories: