З Днем Івана Купала

Івана Купала – народне свято східних слов’ян, присвячений літнього сонцестояння і найвищого розквіту природи. Відзначається він з вечора 6 липня до вечора 7 липня.

Святкування Івана Купала

 На Різдво Іоанна Предтечі обов’язково ходили в храм на службу. Кульмінація Івана Купала припадає на вечір і ніч 6 липня. У ніч на Івана Купала прийнято розпалювати величезне багаття. Вважається, що воно володіє цілющою силою. Звідси і головне дійство свята – стрибки через багаття. Їх робили для того, щоб очиститися. Також навколо багаття вночі водили хороводи, а потім з факелами йшли до водойми, де проходило “весілля вогню і води”, коли об воду гасили смолоскипи. Після цього всі купалися до самого ранку. 

Також одним з головних елементів святкування є квіти і трави. Дівчата плетуть вінки. З трав і квітів роблять обереги. На Купала травами прикрашають оселі. Звідси ще одна назва свята – Іван Травник. До речі, дівчата плели вінки і для гадання. Вони опускали свої квіткові головні убори з запаленими свічками в річку і дивилися. Якщо вінок відпливе найдалі, то його власниця стане найщасливішою. Якщо вінок потонув, то дівчина в найближчому році заміж не вийде. 

Люди також намагалися знайти казкову квітку папороті. Вважається, що він розквітає саме в купальську ніч. Того, хто знайшов – чекають скарби і виконання всіх бажань. Також цього дня молоді люди шукають собі пару. Причому, в цьому випадку дозволено ініціативу проявляти дівчатам. Під час хороводу вони наглядають вподобаних юнаків. А коли починаються стрибки через багаття, то хапають їх за руку і біжать до багаття. Якщо стрибнули через вогонь і не відчепилися руками – скоро бути весіллю. 

Прикмети та повір’я

 Наші предки вірили, що на Івана Купала вся нечисть вилазить назовні. Тому потрібно бути особливо обережним. 

  • Не можна далеко йти від людей і житлових будинків – може викрасти лісовик.
  • Не можна запливати далеко – русалки потягнуть.
  • Якщо чутно зозулю – бути холодній осені.
  • Доноситься спів цвіркуна – зима буде м’якою.
  • Якщо наткнувся на змію – чекай біди.

На Купала обов’язково милися росою або водою з криниці. Вважалося, що тільки в цей день вона володіє цілющою силою. Також вірили, що жінки, вмиваючись такою водою, стають красивішими, а чоловіки сильнішими. Також вважалося, що на Івана Купала відчиняються двері у потойбічний світ. І духи могли дати раду або передбачити майбутнє.

Categories: